porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 9


TomaszJtemat nr 308-102
visibility czytano 1525 razy

Jak usunąć błędy w podłodze na gruncie? Progi w garażu i wejściu


Jestem w trakcie budowy domu. Nabyłem Pana książkę i mam kilka pytań. Jestem już po etapie tynków oraz instalacji elektrycznej, CO-Hydrauliki. 


1) Jak zabezpieczyć (hydroizolacja + termoizolacja) na chudziaku? Przylega on do fundamentów a na nim ułożone już są instalacje. Jaką zastosować aby nie śmierdziało oraz nie wydzielały się szkodliwe związki?

2) Przeglądając Pana książkę znalazłem kolejny błąd u siebie jeśli chodzi o balkon (strona 255). Mam płytę wylaną ze spadkiem przy murze 14 cm na jej końcach koło 12 cm i co w takim przypadku? Jak wykonać poprawnie izolację balkonu?

3) W przypadku drzwi zewnętrznych oraz garażowych - gdzie należy zakończyć wylewki? Równo ze ścianami? Jak rozwiązać te miejsca by nie było mostków cieplnych?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne drzwi i bramy garażowe dylatacje garaże hydroizolacje podłogi posadzki ogrzewane posadzki z płytkami ceramicznymi projekty wykonawcze

Grzegorz W.temat nr 308-256
visibility czytano 349 razy

Szczeliny między ociepleniem wełną, a ramą drzwi


Mam pilne pytania jak dokończyć ocieplenie elewacji. Zdjęcia "drzwi" przedstawiają szpary pomiędzy ościeżnicą drzwi tarasowych a założoną wełną 20 cm. Jak je uszczelnić?

Zdjęcie „posadzka” przedstawia wełnę, która dotyka do betonu na tarasie ogrodowym. Jak poprawnie odizolować wełnę by nie ciągnęła wody?

Zdjęcie „garaż” przedstawia ocieplenie ściany fundamentowej i wjazd do garażu, styropian  grubości 14 cm. Jak poprawnie zakończyć ocieplenie biorąc pod uwagę późniejsze obciążenia na wjeździe do garażu?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne drzwi i bramy garażowe posadzki betonowe garaże fundamenty domy energooszczędne tarasy naziemne ocieplenia porady inwestorom

Mirosław Małektemat nr 308-809
visibility czytano 634 razy

Wentylacja hybrydowa w domu z poddaszem użytkowym


Panie Jerzy po oglądnięciu i wysłuchaniu Pana wykładu bardzo mocno zacząłem analizować komfort cieplny jaki osiągnę w swoim domu po zakończeniu prac budowlanych.
W pomieszczeniu nr 3 Kuchnia będzie nawiewnik w ramie okna oraz kanał wentylacyjny wyciągowy w kominie. Czy przy tym otworze wentylacyjnym w kominie można montować wentylatory higrosterowalne które dodatkowo kiedy zajdzie taka potrzeba będą wspomagać wyciąganie wilgotnego powietrza? W pomieszczeniu nr 5 Salon nawiewniki będą w oknie 034s oraz w drzwiach tarasowych. Kanał wentylacyjny tego pomieszczenia będzie przy kominie kominka. Czy ilość nawiewników będzie wystarczająca? Czy w salonie należy również przewidzieć wentylator higrosterowalny? W pomieszczeniu 3 i 5 będzie ogrzewanie podłogowe, czy pod oknem 034s należy umieścić dodatkowo grzejnik ( tak aby poprawić komfort cieplny w zimie przy temp -20 i więcej, tak jak pokazano na wykładzie)
Czy przy drzwiach tarasowych gęściej ułożona wężownica ogrzewania podłogowego pomoże poprawić komfort cieplny? czy należy zrobić coś innego? W pokoju nr 6 zastosuje nawiewnik w oknie, nie mam za to kanału wyciągowego co można tutaj zrobić? Czy w garażu sensowne jest stosowanie nawiewnika w oknie skoro mam dwie bramy garażowe i wiadomo jak jest z ich szczelnością? W łazience nr 7 będzie zastosowany wentylator higrosterowalny, czy można go montować na kratce wyciągowej przy kanale wentylacyjnym? Nie ma jak w niej zastosować nawiewników i powietrze będzie musiało być zaciągane przez otwory w drzwiach z korytarza.
I piętro
W pomieszczeniach 13 i 14 pokoje dzieciece i sypialnie nie będzie ogrzewania podłogowego. Kaloryfery będą umieszczone pod oknami 030 i 031 w których zamontowane będą nawiewniki. Czy jest to rozwiązanie prawidłowe? W pomieszczeniu 13 jeden kanał wyciągowy można wykorzystać do wymiany powietrza. Czy w sypialniach montuje się też wentylatorki wspomagające higrosterowalne? Czy w pomieszczeniach 13 i 14 pod oknami dachowymi też powinien być umieszczony kaloryfer? Niestety w pomieszczeniu 14 prawdopodobnie braknie kanału wyciągowego. Wyciągów brakuje w pomieszczeniu nr 15 i 17 i nie wiem co tutaj mogę zrobić? W pomieszczeniu 15 będzie kaloryfer pod oknami.
Pomieszczenie 17 jest pomieszczeniem sportowym siłownia jakie tutaj najlepiej zastosować ogrzewanie? Czy ilość nawiewników zaznaczona kolorem czerwonym w całym domu jest wystarczająca?
Pozdrawiam i proszę o pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady inwestorom mikroklimat pomieszczeń komfort cieplny

Beatatemat nr 308-934
visibility czytano 652 razy

Harmonogram na 4 lata budowy domu jednorodzinnego


Mam SSO budynek parterowy wykonany z betonu komórkowego zadaszony pokryty panelami z blachodachówki. Cykl budowy chcemy podzielić na 4 etapy w trakcie 4 lat i dopiero w ostatnim roku na koniec tego etapu uruchomić ogrzewanie.
1 etap SSO już mamy. W tym roku 2 etap, planujemy:
a) montaż stolarki okna PCV oraz drzwi zewnętrzne drewniane i do kotłowni metalowe;
b) wykonanie instalacji elektrycznej;
c) wykonanie termoizolacji zewnętrznej budynku + elewacja. Przez kolejne 2-3 lata dom będzie nieogrzewany. Czy brak ogrzewania spowoduje zniszczenie drzwi drewnianych, np. wypaczenie, skrzywienie?
Jest możliwość zabezpieczenia i nie korzystania z drzwi zewnętrznych, ponieważ planujemy montaż bramy garażowej na koniec budowy (zamknięcie garażu planujemy płytą OSB) to umożliwi komunikację z pominięciem drzwi wejściowych, dlatego myślę o drewnianych drzwiach, które można zabezpieczyć, ale nie wiem czy brak ogrzewania będzie miał znacznie?
Nad drzwiami jest wysunięty dach (forma podcienia), będą chronione przed deszczem.
3 etap planowany jest następująco:
a) rozprowadzenie instalacji co, wod.kan. w ścianach;
b) wykonanie hydroizolacji podłogi, termoizolacji, rozprowadzenie wod.kan., ogrzewania podłogowego, jastrychu;
c) wykonanie tynków wewn.;
d) montaż bramy garażowej;
4 etap to:
e) wyposażenie kotłowni;
f) ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym;
g) prace wykończeniowe wewnętrzne;
h) prace wykończeniowe zewnętrzne.
Czy 3 i 4 etap zaplanowano poprawnie? Jako pierwszy jastrych następne tynki? Czy tynki i jastrych po całkowitym wyschnięciu mogą zimować bez ogrzewania? Wszystkie prace mokre będą wykonywane od maja do końca sierpnia.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Pawel Michalskitemat nr 308-1282
visibility czytano 341 razy

Lokalizacja warstwy termicznej z betonu komórkowego


Jak głęboko "w ziemi" może być bloczek betonu komórkowego? Czy to co widać na tym rzucie grozi jego zawilgoceniem? Sytuacja wygląda bardzo podobnie do detalu: https://www.bdb.com.pl/index2.php?d=main&m=304rysunek&id=3

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego beton komórkowy domy murowane fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Tomekktemat nr 308-1399
visibility czytano 430 razy

Analiza nasłonecznienia w stolarce i analizy c-w


Witam Panie Jerzy,
Dwa szybkie pytania:
1. W wykładzie o komforcie cieplnym wspomina Pan, że każdy budynek wymaga oddzielnej analizy nasłonecznienia. Czy taka analiza jest zawarta w którejś z Pańskich analiz? Czy optymalizacja wymiarów stolarki okiennej jest częścią którejś analizy (nie jest to jasno opisane)?
2. Jeżeli technologia budowy przegrody, ogrzewanie i wentylacja są ustalone to jaki jest koszt samych analiz cieplno-wilgotnościowych?
pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: adaptacje projektów analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady architektom porady inwestorom projektowanie

Violetta2temat nr 308-1761
visibility czytano 1107 razy

Czy ciepły montaż okien i drzwi konieczny?


Panie Jerzy
W ostatnich kilku latach bardzo rozpowszechnił się ciepły montaż okien i drzwi. Którego montażysty się nie zapytam, to każdy mówi że musi być ciepły montaż i nie ma dyskusji. Czy w każdym przypadku tak być musi czy są wyjątki? Pytam, okazuje się że ciepły montaż kosztuje krocie.
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego projekty budowlane projekty wykonawcze stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV drzwi drzwi i bramy garażowe okna

Mavericktemat nr 308-1884
visibility czytano 233 razy

Współczynnik przenikania ciepła U bramy garażowej


Panie Jerzy,
jaka powinna być izolacyjność cieplna bramy garażowej w moim przypadku? Garaż ocieplany do 5 st C (analizy 2099). Jeden z producentów oferuje takie warianty i nie wiem, który z nich byłby ekonomicznie uzasadniony. Czy mógłby Pan polecić jakichś producentów bram, na których warto zwrócić uwagę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Mavericktemat nr 308-1925
visibility czytano 754 razy

Błędy: wiazdu do garażu, drzwi tarasu naziemnego, murłaty, odwodnienia garażu


Panie Jerzy, architekt przygotował dla mnie detale wjazdu do garażu, wejścia na taras i ocieplenie murłaty. Czy mógłby Pan zerknąć czy to jest poprawne?
Jeszcze dodaje rysunek odwodnienia garażu. Czy odwodnienie liniowe przed garażem też jest konieczne?

Odpowiedź płatna 1.230,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe bramy garażowe budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane drzwi i bramy garażowe dylatacje fizyka budowli garaże fundamenty dachy murłaty tarasy tarasy naziemne jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane ocieplenia odpływy liniowe wewnętrzne odwodnienia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty wykonawcze


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.